Τη Δευτέρα 11 Μαρτίου συνεχίστηκαν οι τηλεσυνεδρίες των μαθητών της Β’ και Γ’ τάξης με ειδικούς (experts) μέντορες στο πλαίσιο του προγράμματος επαγγελματικού προσανατολισμού του σχολείου μας. Τη φορά αυτή είχαμε την ευκαιρία να επικοινωνήσουμε με την κα Σοφία Παπαδημητρίου η οποία μας παρουσίασε με βιωματικό τρόπο τη δυνατότητα πτυχιακής κινητικότητας μέσω κατατακτήριων εξετάσεων. Οι προοπτικές που εξασφαλίζονται με τη μεταπτυχιακή και διδακτορική εξειδίκευση είναι μοναδικές είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό. Η παρουσίαση εντυπωσίασε τους μαθητές για τους εναλλακτικούς επαγγελματικούς δρόμους που μπορεί κάποιος να ανοίξει έχοντας ως γνώμονα το πραγματικό ενδιαφέρον για το αντικείμενο των σπουδών του.