Ενημέρωση για τον Σχολικό και Διαδικτυακό Εκφοβισμό (bulling)

Στα πλαίσια της ενημέρωσης για τον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό που πραγματοποιεί η Αστυνομία, μας επισκέφτηκε σήμερα Τρίτη 12/3/2024 ο Αστυνόμος Β’ της Ασφάλειας Βέροιας κ.Τόκας Γεώργιος και μίλησε στους μαθητές της Α’ και Β’ Λυκείου για αυτό το σημαντικό θέμα.

Τα μηνύματα που πέρασε ήταν πολλά και οι μαθητές άκουσαν με ενδιαφέρον για το φαινόμενο του bulling και cyber-bulling που μαστίζει την κοινωνία μας καθώς και άλλους κινδύνους που αντιμετωπίζουν οι μαθητές της ηλικίας τους και τρόπους αντιμετώπισης.

“Λέμε όχι στον εκφοβισμό οποιουδήποτε είδους δεν συμμετέχουμε και δεν το ανεχόμαστε”, “Δεν ανεβάζουμε φωτογραφίες στο διαδίκτυο που προσβάλλουν εμάς ή άλλους” και “ότι ανεβάζουμε στο Internet μένει για πάντα”.

Ευχαριστούμε την Αστυνομία Βέροιας και τον Αστυνόμο για την ενημέρωση.