Περιβαλλοντική Ομάδα – Συντήρηση Αύλειου Χώρου

Ακόμα μια δράση της Περιβαλλοντικής μας ομάδας έλαβε χώρα σήμερα Τετάρτη 25/10/2023 στον αύλειο χώρο του σχολείου αφού μέλη της έβαψαν και πέρασαν σίτα σε 2 από τις πόρτες του σχολείου μας με σκοπό την συντήρηση και τον αποκλεισμό εισόδου σε σκυλιά ιδίως μικρά. Το φαινόμενο της εισόδου σκυλιών στο σχολείο μας είναι έντονο τις πρωινές κυρίως ώρες που έρχονται μαθητές με αποτέλεσμα να λερώνουν την αυλή και να ενοχλούν τους μαθητές και καθηγητές.

Με το πέρασμα σιτών αφού πρώτα βαφτούν τα κάγκελα προσπαθούμε να αποκλείσουμε την είσοδο τους στο χώρο του σχολείου. Ήδη υπάρχει μείωση των σκυλιών που εισέρχονται αλλά με δεδομένο τον μεγάλο χώρο και την έλλειψη συντήρησης τους έχουμε ακόμη πολλή δουλειά να κάνουμε.

Επίσης μια άλλη ομάδα ξεκίνησε να βάφει τα παγκάκια με ένα ωραίο κόκκινο χρώμα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει πολύ όρεξη και διάθεση από όλους.