Δράσεις στο πλαίσιο της «Βραδιάς του Ερευνητή 2024»

Το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) προσκαλεί εσάς και τους/τις μαθητές/τριες σας, την Παρασκευή, 27 Σεπτεμβρίου, στη «Βραδιά του Ερευνητή 2024». Η Βραδιά του Ερευνητή, είναι μια ευρωπαϊκή πρωτοβουλία που ως σκοπό έχει την ανάδειξη της έρευνας και της επιστήμης.

Την Παρασκευή, 27 Σεπτέμβρη 2024, ερευνητές/τριες και επιστήμονες/νισσες θα ξεναγήσουν τους/τις επισκέπτες/τριες όλων των ηλικιών στον μαγευτικό κόσμο της έρευνας. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (κτίριο Μ1), από τις 17:00 έως τις 22:00 και θα έχει δωρεάν είσοδο για όλους και όλες. Οι επισκέπτες/τριες θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαδραστικά πειράματα, να διασκεδάσουν με ερευνητικά παιχνίδια και καλλιτεχνικά δρώμενα, να δουν τεχνολογικές εκθέσεις και να γνωρίσουν από κοντά διακεκριμένους/διακεκριμένες ερευνητές/τριες και επιστήμονες/νισσες.

Ακόμη, το ΕΚΕΤΑ  διοργανώνει για άλλη μια χρονιά τη δράση Chat Lab, στην οποία εκπαιδευτικοί καθηγητές/τριες και μαθητές/τριες μπορούν να συνομιλήσουν διαδικτυακά σε πραγματικό χρόνο, με ερευνητές και ερευνήτριες που δραστηριοποιούνται σε ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών περιοχών και είναι έτοιμοι/ες να απαντήσουν στα ερωτήματά τους και να λύσουν τις απορίες τους. Η δράση Chat Lab είναι δωρεάν για όλες και όλους καιθα διαρκέσει από τις 23/9/2024 έως τις 04/10/2024. Η δήλωση συμμετοχής γίνεται μέσω του παρακάτω συνδέσμου:https://researchersnight.gr/chat-lab/

Παρακαλούμε προωθήστε τις πληροφορίες για την εκδήλωση της Βραδιάς του Ερευνητή, στους γονείς και τους κηδεμόνες των μαθητών/τριών σας.

Σας ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων.

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνήσετε στο: 2310498126 με την κα. Περπερή και στο: 2310498158 με την κα. Κοκώνα.

Με εκτίμηση,

Η οργανωτική επιτροπή της εκδήλωσης «Βραδιά του Ερευνητή»

t: +30 2310 498158 | f: +30 2310 498410 | e: researchersnight@certh.gr |w: www.certh.gr

a: 6th Km. Charilaou – Thermi Rd, PO Box 60361, GR 57001, Thessaloniki – Greece