Τσικνοπέμπτη 2024 στο ΓΕΛ Μελίκης

Το σχολείο μας δεν θα μπορούσε να μείνει έξω από ένα έθιμο αναπόσπαστο με τις καρναβαλικές εκδηλώσεις. Εξάλλου η Μελίκη φημίζεται για την παράδοση που έχει στις Αποκριές με εκδηλώσεις που γίνονται σε όλη τη διάρκεια της περιόδου αυτής με την κορύφωση την Καθαρά Δευτέρα με την περίφημη παρέλαση αρμάτων και καρναβαλιστών!

Έτσι με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που αγόρασε τα κρέατα και του Συλλόγου των καθηγητών οι μαθητές μας έψησαν ανά τάξη με τις δικές τους ψησταριές και τα παρελκόμενα.

Με μεγάλη υπευθυνότητα και οργάνωση φρόντισαν να φέρουν ψησταριές, κάρβουνα, ψωμάκια και όλα τα σχετικά και να ψήσουν σουβλάκια για όλους τους συμμαθητές τους. Όλο το σχολείο μύρισε κρέας εξάλλου αυτό είναι και το νόημα της γιορτής, με ήχους λαϊκής μουσικής και αποκριάτικων κομματιών. Και του χρόνου!