Πενθήμερη εκδρομή της Γ’ Λυκείου στην Κρήτη

Από 21/2/24 έως και 25/2/2024 η Γ’ Λυκείου του σχολείου μας ταξίδεψε στην Κρήτη για την προβλεπόμενη πενθήμερη της χρονιάς. Στην εκδρομή συμμετείχαν 47 μαθητές/τριες και 3 συνοδοί καθηγητές. Η εκδρομή τα είχε όλα. Μετακινήσεις με λεωφορείο, πτήσεις με αεροπλάνο, περιηγήσεις σε μουσεία, αρχαιολογικούς χώρους, ενυδρεία και άλλα εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος σημεία, καθώς και γνωριμία με τοπικά έθιμα, ανθρώπους και μοναδικού κάλλους περιοχές. Εξάλλου η Κρήτη τα έχει όλα αυτά, αρκεί να τα ανακαλύψεις.

Ταξιδέψαμε με το Herodotus Tours που μας παρείχε υποστήριξη σε όλες τις φάσεις του ταξιδιού και συνοδό όλη την ημέρα που μας καθοδηγούσε στο πρόγραμμα που είχαμε συντάξει. Μείναμε σε ένα 4στερο ξενοδοχείο στο κέντρο του Ηρακλείου το Ibis Hotel και αυτό ήταν ένα στοιχείο που μας βοήθησε να μειώσουμε τις συνεχείς μετακινήσεις με λεωφορείο και να περπατήσουμε περισσότερο μέσα στο Ηράκλειο.

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή σε ένα σύντομο οδοιπορικό της εκδρομής που είμαστε σίγουροι ότι οι μαθητές μας θα το θυμούνται για πολλά χρόνια.

1η Ημέρα 21/2/2024

2η Ημέρα 22/2/2024