Συμμετοχή μαθητών της Γ’ Λυκείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής “Αριστοτέλης”

Στις  8/12/2023, στο χώρο του σχολείου του ΓΕΛ Μελίκης, μαθητές της Γ Λυκείου συμμετείχαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, που διενεργείται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και την Ελληνική Εταιρία Φυσικής για την Επιστήμη και τη Εκπαίδευση.

Η συμμετοχή των μαθητών στον διαγωνισμό φυσικής αποτελεί για αυτούς  μια μοναδική ευκαιρία να επιδείξουν το πάθος και το ενδιαφέρον τους  για την επιστήμη. Η φυσική αποτελεί το θεμέλιο της κατανόησης του κόσμου που μας περιβάλλει και η συμμετοχή τους στον διαγωνισμό τους βοηθάει προκειμένου να δοκιμάσουν τις γνώσεις τους, να ανταλλάξουν ιδέες με άλλους ενδιαφερόμενους και να εξελίξουν τις δεξιότητές τους. Η φυσική, ως επιστήμη που αναζητά τους νόμους που διέπουν το σύμπαν, αποτελεί ένα πεδίο που ενισχύει την κριτική σκέψη, την προσοχή στη λεπτομέρεια, και την ικανότητα προβληματισμού. Συμμετέχοντας σε αυτόν τον διαγωνισμό, οι μαθητές έχουν την ευκαιρία  όχι μόνο να εμβαθύνουν στις γνώσεις τους, αλλά και να εξελίξουν την επιστημονική τους σκέψη και να συνεργάζονται  με άλλους ανθρώπους.  Επίσης αποτελεί την αφετηρία για μια συναρπαστική πορεία προς την κατανόηση του φυσικού κόσμου και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους  στον επιστημονικό τομέα. Ελπίζουμε του χρόνου να συμμετέχουν περισσότερα παιδιά .